KİL ŞİST KIRICI

Başta çimento sektörü olmak üzere birçok maden sektöründe kullanılması uygun olan bu makine, birincil kırıcı olarak düşünülebilir. Ocaktan gelen ilk malzemenin 0-600 mm büyüklüğünden 0-60 mm e kadar kırılmasını sağlamaktadır. Nemli ham maddelerin kırılmasında oldukça uygundur. Makine çelik konstrüksiyondan imal edilmiş olup, yataklar darbelere dayanıklı ağır hizmet tipi yataklar seçilmiştir.

Makine emniyet sistemi iki farklı şekildedir. Birincisi kasnak üzerine makinenin hesaplanmış mekanik enerji ve torkundan yola çıkılarak emniyet pimi tasarlanmıştır. İki rotor arasına yabancı bir madde kaçtığında ya da orta sertlikten daha fazla hammadde kırılmaya zorlandığında emniyet pimi kendini kırıp, kasnağın boşa dönmesini sağlamaktadır. İkincisi ise yatakların dayandığı yaylı mekanizma sayesinde rotorlar emniyet pimlerinin görev görmemesi durumunda hareket edip aranın açılmasını sağlıyor. Bu sayede makine gövdesi veya parçaları zarar görmeden çalışmaya devam ediyor.

Makine rotorları çelik dökümden dökülmüştür. Oldukça kompakt yapıda olan rotorların üzerine özel sert dolgu özlü tellerle kaynak yapılmıştır.

Rotorlar arasında hammaddenin nemden dolayı yapışmasını engellemek için sıyırıcı bıçaklar özel malzemeden seçilmiş olup, özel sert dolgu özlü tellerle kaynatılmıştır. Rotorların yan ve üst aksamları 400 brinell sac ile aşınmaya mukavim hale getirilmiştir. Makine kendi kendini yağlayabilen otomatik (kendinden kontrollü) yağlama teknolojisine sahiptir.
Kapasiteye göre farklı tip ve ebatlarda makine imalatı yapılabilmektedir.

Teknik Özellikleri

error: Content is protected !!